вівторок, 21 березня 2023 р.

50+10 цікавих фактів про воду (до Дня води 22 березня)

Вода - найпоширеніша речовина на нашій планеті. Десь 70-75 відсотків Землі вкрито водою, саме тому її називають Блакитний Планетою. Без води неможливе життя не тільки людини, а й інших живих істот.  Здавалося б, ми знаємо про воду все, але насправді вчені продовжують досліджувати властивості води і до цих пір роблять дивовижні відкриття.

1. Вода життєво необхідна не тільки кожній людині. Вода є джерелом життя для будь-якого живого організму на Землі. Важливіше води тільки повітря, без якого життя неможливе в принципі.

2. Без води людина може жити лише 3-4 дні, а от без їжі здатний простягнути майже 3 місяці.

3. Хоча вода складається всього з 2 атомів водню і 1 атома кисню, її продовжують вивчати вчені, роблячи про неї нові відкриття.

4. Практично кожна людина знає формулу води H2O. Однак такий чистої води в природі просто не існує через те, що в ній міститься дуже багато різних домішок.

5. Якби не моря і океани, наша планета не була б придатною для життя. Хімічні дослідження показують, що в одному кубічному сантиметрі морської води міститься 1,5 г білка і безліч інших мінеральних речовин.

6. Вчені дослідили для Юнеско якість і кількість свіжої води в 122 країнах світу. Найчистіша вода виявилася у Фінляндії.

7. Воду слід берегти, особливо враховуючи те, що її придатною до вживання не так вже й багато, хоча вона покриває майже ¾ площі нашої планети.

8. Експерти розрізняють 1500 видів, класифікуючи воду по ряду ознак: походженням, видом і обсягом розчинених речовин і т. д. наприклад – тала вода, грунтова і т. д.

9. Незважаючи на те, що Земля більш ніж на 70% покрита водою, лише 1% є прісною.

10. Більше 2/3 запасів прісної води на Землі зберігається в льодовиках.

11. У Тихому океані міститься 46% усієї кількості води на Землі. 23% води – в Атлантичному океані, 20% – в Індійському і 4% – у Північному Льодовитому.

12. Середня температура води на поверхні світового океану становить близько 17 градусів за Цельсієм. У той час як температура повітря в нижніх шарах над океаном – 15 градусів.

13. В Антарктиді є озеро з водою, в 11 разів соленіше морської. В ньому настільки солона вода, що не замерзає навіть при 50 0C.

14. Згідно поширеній теорії, вода в рідкому вигляді з’явилася на нашій планеті близько 4 мільярдів років тому.

15. Гаряча вода має здатність замерзати швидше, ніж холодна. Це можна перевірити самостійно.

16. Найбільшою водоймою з прісної води є озеро Байкал у Росії.

17. Рідка вода, необхідна для всіх відомих життєвих форм, не існує на поверхні будь-якої з відомих планет Сонячної системи, крім Землі.

18. За даними ООН, за загальним показником по якості і чистоті води, найбільш чиста вода у: Фінляндії, Канаді, Новій Зеландії, Великобританії, Японії та Норвегії.

19. Вчені виділяють 14 станів води в твердій формі і 5 в рідкому вигляді.

20. Вода — дуже розповсюджена речовина в космосі, але з-за високого всередині рідинного тиску вона не може існувати у рідкому стані, тому в умовах космосу вона існує лише у вигляді пари або льоду.

21. Вода у вигляді пари міститься в атмосфері Сонця.

22. Лід є не тільки на Землі. Вода складається з кисню і водню, а цих елементів в нашій Сонячній системі чимало. З урахуванням віддаленості від Сонця на планетах обсяг води різний.

23. Так, на Юпітері і Сатурні, розташованих далеко від Сонця, а також на їхніх супутниках води набагато більше, ніж на Марсі, Землі і Меркурії, де температура дуже висока, в результаті чого водню і кисню важче формувати молекули води.

24. Віддалені від Сонця планети мають кілька заморожених супутників. Один з них – Європа – шостий супутник Юпітера. На ньому кілька шарів льоду кілометрової товщини. На поверхні Європи виявили тріщини і хвилястості. Швидше за все, їх утворили хвилі підводного океану.

25. З-за великих запасів води на супутнику Європа вчені не виключають наявність на ньому життя.

26. Якщо всю воду Світового океану рівномірно розподілити по поверхні Землі, то утворився б шар завтовшки більше 2,7 кілометра.

27. В Антарктиці знаходиться самий холодний лід, а от самим теплим льодом вважається Альпійський, так як його температура становить 0 градусів за Цельсієм.

28. Існує крижаний вулкан (кріовулкан). У Енцелада, одного із супутників Сатурна, є особливість. На його північному полюсі розташовані кріовулкани — унікальні гейзери, вивергають лід, а не лаву. Таке трапляється, коли лід, що залягає глибоко під поверхнею, нагрівається і стає парою, а потім викидається в холодну атмосферу супутника у вигляді крижаних частинок.

29. Дані з супутників підтверджують, що на Марсі є лід (як сухий, так і заморожена вода). Він розташовується в полярних шапках Червоної планети і в областях вічної мерзлоти. Запаси льоду на Марсі можуть допомогти дізнатися секрет, що обговорюється вже дуже довго: чи є життя на Марсі?

30. В майбутніх місіях на Марс вчені спробують дізнатися, чи може життя підтримуватися за рахунок запасів води, яка, ймовірно, з’являється з підземних льодовиків.

31. Вода з лікувальних мінеральних джерел вперше увійшла в продаж у Німеччині в 1787 році. Однак світова торгівля мінеральною водою почалася лише після європейських епідемій холери. Перші партії пляшок мінеральної води наповнювалися на знаменитому в той час водному курорті Карлсбаді, нині відомому як Карлові Вари.

32. Популярна вода «Бонаква» виготовляється українським відділенням корпорації «Кока-кола».

33. Росія займає перше місце в світі по ресурсів поверхневих вод. В одному тільки Байкалі зосереджено близько 20% світових запасів озерної прісної води і понад 80 % запасів Росії.

34. Крижаний покрив Гренландії є другий у світі за крижаною масою, поступаючись крижаного покриву Антарктиди. В ньому достатньо води для підняття рівня світового океану мінімум на 6 метрів. Якщо на Землі розтануть всі льодовики і крижаний покрив, рівень води підвищиться більш ніж на 80 метрів.

35. Існує унікальне озеро Циркницьке в Словенії. В зимовий та літній період воно безслідно зникає, а навесні і восени наповнюється.

36. Вчені вважають, що поживні властивості Атлантичного океану можна прирівняти до 20 000 світовим річним врожаям.

37. Льодовики мають дуже важливе значення для забезпечення життєдіяльності на Землі. Завдяки льоду на планеті є величезна кількість прісної води. Крім того, саме льодовики стримують глобальний рівень води в світовому океані.

38. Лід має багато різних назв. Тільки морський лід має кілька найменувань, не кажучи вже про лід в Арктиці і Антарктиці. Дрібнобитий, внутрішньоводний, блінчатий лід, нилас — лише мала частина того, що є в Арктиці і Антарктиді.

39. Сухий лід не містить води. Це заморожений діоксид вуглецю, здатний перетворюватися з твердого стану в газ при кімнатній температурі і атмосферному тиску, минаючи рідку фазу. Сухий лід дозволяє підтримувати необхідну мінусову температуру в деяких продуктах, так як він замерзає при — 78,5 0С.

40. Лід допоміг людям придумати холодильник. Тисячі років тому люди вже використовували лід для збереження свіжості продуктів. На початку 19 століття із замерзлих водойм люди вирізали крижані куби, привозили їх і тримали в спеціальних ізольованих приміщеннях і льохах. В кінці 19 століття люди почали застосовувати побутові ящики з льодом для продуктів.

41. Лід дозволив комфортніше і простіше вести господарство. Крім цього, стало можливим зберігати м’ясо та інші продукти з малим терміном придатності у великих кількостях, а також налагоджувати їх виробництво. В результаті почали розвиватися і вдосконалювалися інші галузі промисловості.

42. Воду необхідно економно витрачати. Найтонший струмінь призводить до втрати до 1000 літрів води щодня.

43. Багато, звичайно, помічали, що лід не тоне у воді. І це не дивно, адже в рідкому стані густина води більше, ніж у твердому.

44. При зневодненні організму хоча б на кілька відсотків, людина буде відчувати сильну спрагу і занепад сил. Якщо людина втрачає приблизно 10 % води від маси тіла, він помирає.

45. В Найробі, столиці Кенії, вода в 10 разів дорожче, ніж в Сполучених Штатах Америки.

46. В Азербайджані є унікальна водойма з різновидом води, яка може запалюватися. Якщо піднести сірник, вода там спалахне. Це відбувається з-за того, що у її складі міститься багато метану.

47. В мантії Землі міститься у десятки разів більше води, ніж на її поверхні.

48. В середньому кожна людина щорічно споживає приблизно 60 тонн води.

49. Згідно з дослідженнями, вода успішно поглинає інфрачервону радіацію.

50. Загальна маса води в Світовому океані становить близько 1/4400 від загальної маси Землі.

       І ще 10 цікавих фактів про воду:

1. Загальний об’єм води на Землі становить близько 326 мільйонів кубічних кілометрів води.

2. Майже 97 відсотків води у світі солона або іншим чином непридатна для пиття. Ще 2 % знаходяться в крижаних шапках і льодовиках. Таким чином, залишається всього 1 відсоток, від загальної маси води, для всіх потреб людства – сільськогосподарських, житлових, виробничих, суспільних і особистих потреб. Така вода знаходиться в підземних водоносних джерелах, річках і прісних озерах.

3. Всі живі істоти більше ніж на половину складаються з води. Тіло дорослої людини складається з води на 66 відсотків. А при народженні вода становить приблизно 80% від загальної маси тіла дитини. 

4. Людині потрібно як мінімум 1,5 літра води на добу, але не вся вона обов’язково повинна надходити в рідкій формі, деяку кількість води ми отримуємо разом з прийомом їжі. За все життя людина споживає близько 35 тон води.

5. Здорова людина може випити близько трьох літрів (48 склянок) води в день. Надмірне вживання води занадто швидко може привести до водної інтоксикації. Водна інтоксикація відбувається, коли вода розбавляє рівень натрію у крові і призводить до дисбалансу води в головному мозку.

6. При замерзанні вода розширюється на 9%. Замерзла вода (лід) легше води, тому лід плаває у воді.

7. Вода постійно переробляється. Зараз існує така ж кількість води на Землі, як і коли Земля була сформована. Вода з вашого крана може містити ті ж молекули, які пили динозаври.

8. 780 000 000 людей живуть без чистої питної води. Більше однієї третини населення Африки не мають доступу до безпечної питної води. 75 відсотків людей в Латинській Америці і Карибському басейні страждають від хронічного зневоднення через погану якість води.

9. Приблизно 80 відсотків хвороб в усьому світі пов’язані із забрудненою водою. Брудна вода вбиває більше дітей, ніж війна, малярія, СНІД і дорожньо-транспортні пригоди разом узяті.

10. 90 відсотків усіх підземних систем у великих містах Китаю забруднені. 80 відсотків найбільших річок Китаю настільки деградували, що в них більше не розвивається водна флора і фауна. 75 відсотків річок і озер Індії настільки забруднені, що вони не можуть використовуватися для пиття і купання.

Джерело: http://tut-cikavo.com/

неділя, 19 березня 2023 р.

Підсумки конкурсу малюнків "Вода - це життя"

          У березні 2023 р. учні Заліщицької державної гімназії взяли участь в обласному конкурсі творчих робіт, оголошеному з ініціативи Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області в рамках заходів екологічно-просвітницького спрямування до Всесвітнього дня води, який відзначаємо 22 березня. Конкурс проводився з метою залучення учнівської молоді до вивчення проблем водних ресурсів області та країни, розвинення бережливого ставлення до навколишнього середовища та водних багатств природи рідного краю.

          На конкурс було подано 19 малюнків, виконаних 17 гімназистами 2-7 класів. Серед представлених робіт – пейзажні малюнки річок, озера, морських вод, плакати і малюнки, які закликають бережливо ставитись до водних ресурсів нашої планети. Кожен малюнок є авторською роботою, що несе в собі певну ідею, підпорядковану заданій темі конкурсу «Вода – це життя».

       Конкурсна комісія визначила 8 робіт-переможців, які запропоновані для участі в обласному етапі конкурсу. Це малюнки Сендецької Катерини (7-а клас), Гринишин Юлії (2 роботи, 6-а клас), Лабунської Наталії (6-а клас), Стрільбіцької Анастасії (6-а клас), Уколової Софії (5-а клас), Стахів Єлизавети (5-б клас), Гошовської Юлії (2-а клас), які стали переможцями гімназійного етапу.

         Активну участь у конкурсі також взяли учні 3-б класу Кучірко Каріна, Бульдяк Евеліна, Ланг Анастасія, Решітник Софія, Соценко Ростислав, Гутаревич Домініка, Мандзюк Олена, Курляк Анна; 5-а класу Смеречанська Софія, 5-б класу Стронська Вероніка, Стахів Єлизавета. За участь у конкурсі всі учасники отримають оцінки високого рівня як за роботу над навчальним проектом з хімії.

четвер, 16 березня 2023 р.

Конкурс "Вода - це життя" (продовження)

Кучірко Каріна, 3-б клас:
                            

 Гринишин Юлія, 6-а клас:


 
Лабунська Наталія, 6-а клас:
Стрільбіцька Анастасія, 6-а клас:

вівторок, 14 березня 2023 р.

Учнівські роботи на конкурс "Вода - це життя"

     Усі дуже різнопланові та по-своєму талановиті. У кожного учасника  - авторське бачення розкриття теми конкурсу. І саме тому всі роботи безцінні, адже діти через малюнок прагнуть донести ідею важливості води для людини і природи.

Гошовська Юля, 2-а клас:


 Смеречанська Софія, 5-а клас:

Уколова Софія, 5-а клас:
Стахів Ліза, 5-б клас:
  
Стронська Вероніка, 5-б клас:
Сендецька Катерина, 7-а клас :
Роботи учнів 3-б класу:


Конкурс триває...

четвер, 2 березня 2023 р.

Оголошено конкурс творчих робіт "Вода - це життя".

     Регіональним офісом водних ресурсів Тернопільської області в рамках заходів еколого-просвітницького спрямування до Всесвітнього дня води оголошено конкурс "Вода - це життя". До участі в конкурсі запрошуються діти віком 6-18 років; можна представляти малюнки, світлини, флешмоби.


Для ознайомлення із умовами конкурсу прикріплюю Положення про конкурс та вимоги до робіт.


      Заохочую до роботи всіх учнів гімназії, хто не байдужий до проблеми чистоти води, збереження водних ресурсів, краси нашої річки Дністер, всіх великих річок і малих струмочків Заліщанщини, хто любить природу і захоплюється малюванням чи фотографією. Успіхів!