пʼятниця, 22 березня 2019 р.

Цікава інформація для нумізматів і любителів хімії

Aвстралійскій монетний двір в Перті випустив пам'ятну монету, присвячену 150-річчю створення таблиці Менделєєва. За заявою авторів цієї нумізматичної новинки, вона стане відмінним подарунком для шанувальників науки та історії.
На аверсі монети представлений портрет Її Величності королеви Великобританії Єлизавети II і викарбувані відповідні написи. На реверсі вгорі в профіль показаний Дмитро Менделєєв, а нижче - фрагмент періодичної таблиці (в кольорі).

четвер, 21 березня 2019 р.

Підведення підсумків праці гімназистів з вирощування кристалів

      У березні завершився Всеукраїнський конкурс юних дослідників "Кристали" імені Євгена Гладишевського. Найактивнішу участь у цьому конкурсі взяли учні Заліщицької гімназії: Виклюк Роксолана, Драбанюк Зоряна, Сендецька Катерина, Радинський Станіслав - учні 3-а класу та Баранов Василь, Крутевич Вікторія, Музика Віталій, Коверчук Софія, Панчук Анастасія - учні 3-б класу. Як підсумок цікавої дослідницької роботи, учні отримали неперевершені екземпляри кристалів натрій дигідрогенфосфату.
Підведено підсумки конкурсу на гімназійному рівні. Переконливу перемогу й І місце  здобув Музика Віталій - його монокристал має чітку геометричну конструкцію, розмір більше 20 мм, чистий, правильної будови.
ІІ місце присвоєно кристалу учениці Виклюк Роксолани, ІІІ місце - у Панчук Анастасії.

                                 



Всі отримані кристали  відправлені організаторами конкурсу у регіональне відділенні МАН.

середа, 20 березня 2019 р.

22 березня - Всесвітній День води

  Вода є джерелом життя і без неї людству не вижити на цій планеті! Саме тому 22 березня відзначається Весвітній День води, мета якого – звернути увагу людей на серйозні проблеми, пов’язані із запасами води на планеті. Адже відомо що із всієї величезної маси води на Землі тільки 3% - це прісна вода, та й то вона здебільшого зосереджена у льодових вершинах гір, айсбергах, річках й озерах, і тільки 0,03% всього наявного запасу води придатні для споживання. Щоденно ми бездумно виливаємо величезну кількість  цієї живильної речовини в ванну чи на кухні, в той час як люди на іншій частині планети помирають від засухи, спраги, інфекцій, викликаних відсутністю чистої питної води. За даними Всесвітньої організації охорони здоровя, у світі щохвилини помирає 1 людина через проблеми з водою. Ці фотографії, зроблені в різних країнах -Ефіопії, Південному Судані, Індії, заставляють серйозно задуматися на проблемою води.





А таким є сьогодні берег океану в Домініканській Республіці!
https://www.facebook.com/MiMundoIncreible2019/videos/302004520428476/
    На уроках хімії ми не тільки вивчаємо властивості води, її поширення у природі, а й акцентуємо увагу учнів на необхідності збереження її запасів та життєвій незамінності такої важливої, унікальної речовини. Це знаходить відображення у віршованих рядках:

Вода (сенкан)
Вода -
Чиста, прозора;
Напуває, розчиняє, очищує;
Незамінна в усіх природних процесах –
Життя!

          






Вода (вірш-семирядник)
Чиста,
Прозора,
Безбарвна, не пахне,
Замерзає
І стає парою,
Життєво важлива.
ЇЇ бережи!

неділя, 17 березня 2019 р.

Збережемо первоцвіти - провісники весни

Увага, первоцвіти. Стартувала всеукраїнська операція
фото Лілії Бурдейної-Домарад

         Стартувала щорічна Всеукраїнська операція "Первоцвіт". Її мета - запобігти протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних рослин. 
Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, зокрема занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Так щороку зменшуються популяції таких рослин, як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний та інших первоцвітів. Ці об'єкти рослинного світу в значних обсягах вивозяться у великі міста України, Словаччини, Угорщини та Росії. Масове збирання ранньоквітучих рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.


         Збережімо наше природне багатство сьогодні, щоб ним могли милуватись й наші діти та внуки!
І знову доречною є робота учениці Заліщицької гімназії Кальчук Зоряни "Первоцвіти - перші посмішки весни": https://youtu.be/-DzRy3ZbQ8Q
 По-весняному актуально звучить й вірш Івана Ребрика, учня гімназії, про цю чарівну пору року:
Весна настала
Весна настала, вже тане сніг,
Вже сонце зігріває твій поріг,
І проліски з-під снігу виростають
І всюди весело пташки співають!
Вже кущі й дерева зеленіють –
І всі це речі наші серця гріють.
Вже вся природа стає прекрасною,
Й Україна буде молодою і ясною!

середа, 13 березня 2019 р.

З турботою про довкілля

Як правильно сортувати сміття і що куди класти. 

Ми щосекунди засмічуємо нашу планету різними відходами, які мають різний термін розкладання.
Наприклад, вироби з нейлону розкладуться через 30–40 років, консервна бляшанка – через 500, а стандартна скляна пляшка розкладеться лише через 1000 років.
Щоб якось припинити процес накопичення відходів та засмічення нашої планети, необхідно навчитись правильно сортувати сміття – процес, при якому відходи поділяються на різні елементи.
Як правильно сортувати сміття і що куди класти?
  1. У контейнер для паперу і картону
Можна класти:
– газети, каталоги, журнали, рекламні проспекти;
– зошити, чистий та використаний папір для нотаток та малювання;
– конверти, книжки без твердої обкладинки;
– картонні ящики та коробки, паперові пакети та паперову тару.
Не можна класти:
– вологий папір та картон;
– використаний паперовий посуд;
– картонну тару для напоїв, плівку;
– фольгу та копіювальний папір.
  1. У контейнер для органічних відходів
Можна класти:
– м’ясні та рибні відходи, овочі і фрукти, лушпиння, хліб, напівфабрикати, кондитерські вироби та інші харчові відходи;
– господарський папір, паперові серветки, залишки від чаю і кави;
– кімнатні рослини та квіти.
Не можна класти:
– олію, молоко, соуси та інші рідкі харчові продукти;
– будь-які рідини;
– великі кістки;
– плівку, метал, скло, попіл, недопалки, вкритий воском або плівкою папір, а також інші біологічні відходи, що не розкладаються.
  1. У контейнер для тари
Можна класти:
– пластикову тару: коробки з-під йогурту, пляшки з-під масла, кетчупу, майонезу, пляшки з-під кремів та шампунів, пластиковий посуд та коробки, поліетиленові кульки та плівку;
– скляну тару;
– металічну тару: консервні банки, металічні кришки, корки від їжі та напоїв.
Не можна класти:
– вимащену у їжі або не до кінця спустошену тару;
– пластикові іграшки;
– тару від небезпечних речовин (наприклад, від побутової хімії);
– тару від аерозолів;
– віконне та листове скло;
– лампочки.
  1. У пункт збору особливо небезпечних відходів слід відвозити:
– залишки масел та масляні фільтри;
– рештки клею, фарби, лаку та розчинників;
– лампи денного світла;
– медичні відходи;
– хімікати та пестициди;
– ртутні термометри та інші відходи, що містять ртуть;
– батарейки та акумулятори.
Для чого необхідно сортувати сміття та побутові відходи?
  1. Зниження негативного впливу на навколишнє середовище. Будь-яка річ з часом стає відходом. Проте у виробництві нових речей можна частково або повністю використовувати матеріали зі старих виробів, таким чином зменшуючи загальну кількість відходів. При цьому знизиться вплив на довкілля, оскільки менше нової сировини необхідно буде виробляти.
  2. Усунення небезпеки для людини та навколишнього середовища. Токсичні відходи можуть забруднювати повітря, ґрунти, поверхневі та підземні води. Тому при поводженні з небезпечними відходами необхідно приймати більш жорсткі природоохоронні заходи.
  3. Можливість багаторазового використання відходів. Більшу частину побутових відходів складає тара, яку можна переробити і використовувати наново.
  4. Економія коштів. Якщо відходи своєчасно відсортовано, то споживачеві не треба платити за вивіз та складування сміття.
  5. Зменшення накопичених відходів, які псують наше здоров’я. Стан здоров’я населення залежить від багатьох факторів, найважливішими з яких є економічні та генетичні. Погіршення економічного стану в країні та зростаюче забруднення довкілля призводить до підвищення рівня захворювань населення, таких як алергія, захворювання верхніх дихальних шляхів, патології вагітності й пологів, зростає кількість дітей з уродженими хворобами, а також високою часткою загострення хронічних захворювань і виникнення злоякісних новоутворень, пов’язаних з впливом хімічних канцерогенів.
  1.  Матеріал взято з сайту "Екологічне Бюро УГКЦ"