неділя, 26 січня 2025 р.

Робота гімназистів з вирощування кристалів: перші кроки.

 24.01.2025 р. ознайомила учнів 1-х класів із умовами конкурсу з вирощування кристалів. Сподіваюся, мені вдалося зацікавити юних дослідників, щоб взяти активну участь у конкурсі. Щиро зичу гімназистам-першокласникам отримати найкращі, найоригінальніші, найбільші кристали. Плідної праці та чудових результатів!


субота, 11 січня 2025 р.

Хімічні процеси постійно відбуваються у довкіллі. Ось один із прикладів:

 На фото показано як Статуя Свободи змінювала свій колір від створення протягом 30 років.

Ми звикли бачити її на фото та відео зеленуватого відтінку. Але на час створення у 1885 р. 93-метровий символ США був червонувато-коричневого кольору. У перші три десятиліття мідна оболочка скульптури стала шоколадно-коричневою, і лише згодом набула зеленувато-блакитного відтінку.
Ці метаморфози пояснюються звичайними хімічними процесами під дією середовища. Мідь, окислюючись під дією кисню, втрачала електрони, що призвело до утворення спершу червонуватого, а згодом - оксиду чорно-коричневого забарвлення. Потім до процесу долучилася сірчана кислота та хлор. При взаємодії з водою утворився трав'янисто-зелений гідроксохлорид міді – атакаміт Cu2Cl(OH)3.
На думку фахівців, колір Статуї Свободи вже не повинен змінюватися. Принаймні якщо її не переміщуватимуть на нове місце - в такому разі зміни знову почнуться.
До теми про кислотні дощі, вплив на екологію викидів хімічних сполук у повітря. Інформація взята з соціальних мереж Інтернету.

Стартує щорічний конкурс вирощування кристалів ім. Є.Гладишевського

Національним центром «Мала академія наук України» спільно з Львівським національним університетом імені Івана Франка та комунальним закладом Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» буде проведено Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського.
Якщо тобі 6–12 років, заповнюй онлайн-заявку http://surl.li/xllmuh до 1 лютого 2025 року.
Вирощений кристал запакуй, підпиши і до 25 березня 2025 року надішли нам самостійно або ж через представника/цю МАН у своїй області.
Вирощені кристали надсилай адресною доставкою на хімічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Кирила і Мефодія, 6, м. Львів, 79005).
Відповідальна особа:
лаборантка кафедри неорганічної хімії ЛНУ імені Івана Франка Теплінська Марія-Сузанна Андріївна, тел: (093) 097 55 15.
Відеосюжет надсилай на адресу оргкомітету crystals.lviv@gmail.com.
А якщо вже маєш 13–18 років, чекаємо на твою онлайн-заявку http://surl.li/mxatdv й тези науково-дослідницької роботи на тему «Кристали: від тальку до алмазу». Надсилай їх українською чи англійською (на твій вибір) до 20 березня 2025 року на електронну скриньку crystals.lviv@gmail.com.