вівторок, 31 грудня 2024 р.

Сумне новорічне...

 

Не вітайте мане з Новим роком!

Не вітайте мане з Новим роком:

Ні ялинка не тішить, ні співи.

Рік новий все ж прийде своїм кроком,

Та чи всі так як ти його стрінуть?

 

Не святкую це свято сьогодні,

Бо на серці біль, смуток й тривога:

Бліндажі там й окопи холодні…

Ще далека до миру дорога.

 

Скільки горя й біди скрізь навколо

І згорьовані мамині очі,

Що чекають на звістку від сина;

Та заплакані личка діточі.

 

В нічку цю новорічну молімось,

Щоб Господь дарував мир і спокій.

Прийде з миром новий рік – спинімось

Святкувати в нужді цій глибокій.

 

Буде в нас ще нагода радіти,

Веселитись і пити ігристе.

І салюти пускати, й зустріти

Новий рік в Україні врочисто.

31.12.2024 р.

середа, 25 грудня 2024 р.

Свято Різдва

Народження Христа славімо!

Ісус-Дитятко народився!

Про ласку Божу всі просімо:

Бо ж людям в мирі прислужився.

 

Прийшов у світ цей прежорстокий,

Де місця не знайшов й прихистку.

В любові сам зростав й покорі -

Смирення вчить, не зла чи зиску.

 

Зоря яскрава засіяла,

Надію пастушкам відкрила.

Царям і прóстим людям дала

В добро й життя майбутнє крила.

 

Славімо це Різдво піснями,

Колядками в усіх оселях,

Бо Бог предвічний рученьками

Нас обіймає всіх весело!

 

Це - свято кожної людини.

Дає нам віру в Воскресіння:

З маленького Дитятка нині,

Як пагін ввись – життя з насіння.

 

У яслах Бог Дитям родився -

Спаситель світу усього!

В вертепі в тілі воплотився!

Христос ся рождає! Славімо його!

понеділок, 2 грудня 2024 р.

Чи можна отримати електричний струм з яблука чи лимона?

  Вивчаючи тему "Гальванічний елемент", учениці 7-б класу Зима Юлія та Павлучинська Софія дослідили виникнення електричного струму між цинковим та мідним електродами, зануреними в картоплю, яблуко, лимон. 

    Гальвані́чний елеме́нт — хімічне джерело живлення, в якому використовується різниця електродних потенціалів двох металів, занурених у електроліт. Спочатку учениці ознайомили із принципом дії гальванічного елемента за допомогою презентації. Наступним кроком було отримати електричний струм за допомогою яблука, лимона і картоплі. Овочі та фрукти мають свій сік, який можна використовувати як електроліт. Проектне дослідження дало позитивний результат: в усіх випадках спостерігали виникнення електричного струму, що підтверджено показниками вольтметра.  Було взято картоплю, лимон, яблуко; з одного боку вставили мідну дротину, а з іншого цинкову пластину. Батарейка готова, виміряли напругу. Звичайна пальчикова батарейка дає 1,5 Вольт. Під час досліду дізнались такий результат: яблуко – 0,43 В, лимон – 0,50 В, картопля – 0,56 В. 





     Учням цікаво було дізнатися, що послідовне з'єднання кількох таких фруктів може допомогти отримати достатню кількість струму, щоб засвітити маленьку лампочку (така інформація особливо корисна тепер, коли вимикають електрику на певний час а ліхтарика під руками немає.) Теоретичні знання, отримані під час вивчення теми, підтвердилися на практиці. Гімназисти набувають проектно-технологічну компетентність - здатність  застосовувати знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності.

понеділок, 25 листопада 2024 р.

Цікаві додаткові заняття з хімії із використанням обладнання лабораторії експериментальних досліджень МАН.

   Обладнання, отримане Заліщицькою гімназією в користування від лабораторії експериментальних досліджень Малої академії Наук України, розширює можливості гімназистів у виконанні практичної частини навчальної програми з хімії. В 7-б класі, вивчаючи тему "Гідроліз солей", виконуємо практичну роботу із визначення рН середовища розчинів солей за допомогою універсального індикатора. Сьогодні ж ми мали можливість виміряти числові значення кислотності середовища алюміній сульфату (алюміній сірчанокислий - теж надано у користування тією ж лабораторією) і питної соди, використавши рН-метр. Виконав роботу учень Савчинський Іван, який з легкістю опанував новий прилад. Попередні спостереження зміни забарвлення індикаторних смужок підтвердилися показниками вимірювання рН. Такий урок значно цікавіший, а опанування в навчальному закладі новітнього обладнання   допоможе гімназистам в подальшому житті.  







четвер, 21 листопада 2024 р.

Результати ІІ етапу Всеукраїнської предметної олімпіади з хімії

 

Вітаємо переможців та призерів
 ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії:

 Савчинського Івана (7-б клас) - І місце                    

 Шпортака Іллю (5-а клас) - ІІ місце                    

 Душка Богдана (3-б клас) - ІІІ місце  

середа, 20 листопада 2024 р.

Відбувся ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії

 20 листопада 2024 року, на базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів селища Товсте відбувся ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії. Команду Заліщицької гімназії представили:

Душко Богдан - учень 3-б класу:

Григорук Марія - учениця 4-а класу:
Шпортак Ілля - учень 5-а класу:
Махніцька Владислава - учениця 6-а класу:
Савчинський Іван - випускник 7-б класу.
Дякую всім учасникам! Сподіваюся на хороші результати їхньої нелегкої праці.

Підсумки І етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії-2024

      

 Всеукраїнська предметна олімпіада з хімії (І етап) в Заліщицькій гімназії була проведена в рамках участі у ХХІІІ Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «На урок» (Осінь 2024), що відбулася в період з жовтня по 18 листопада 2024 року. Всього в олімпіаді взяли участь 57 учнів 3-7 (7-11) класів. За підсумками виконаних робіт гімназисти вибороли 40 призових місць: 7 дипломів І ступеня, 16 дипломів ІІ ступеня та 17 дипломів ІІІ ступеня. Решта 17 учасників отримали сертифікати учасника олімпіади. Серед переможців відзначилися Савчинський Іван (7-б клас), Махніцька Владислава (6-а клас), Душко Богдан (3-б клас), котрі набрали максимальну кількість 100 балів. До складу команди учнів, які захищатимуть хімічну честь гімназії в ІІ етапі, увійшли також Григорук Марія (4-а клас) та Шпортак Ілля (5-а клас), які були найкращими у своїх вікових категоріях у змаганнях І етапу.





четвер, 24 жовтня 2024 р.

Мої курси для роботи в 7 класі НУШ. Нові виклики у методиці викладання хімії.

"Методичні аспекти викладання курсу "Хімія. 7 клас" у 2024-2025 н.р."
"Природнича освітня галузь: особливості викладання хімії в 7 класі НУШ"

"Реорієнтація інклюзивної освіти в умовах війни".

Навчаємося, опановуємо нові технології, йдемо в ногу з часом.

  З початку 2024-2025 навчального року Заліщицька гімназія працює з електронним обліком навчальних досягнень учнів на платформі "Єдина школа". Не скажу, що перехід на електронний журнал - проста і легка справа. І це підтверджує світлина, зроблена під час одного із практичних занять в перші дні вересня.

Однак це ще один крок назустріч сучасним технологіям, зручна комунікація між вчителями, учнями та батьками, бажання і вміння йти в ногу з викликами часу. Отож всі педагоги опанували новий формат роботи, пройшли відповідне навчання, отримали практичні навички. І зараз на уроках переконуємося, що такий режим праці зручний, результативний, сприяє ефективній роботі під час уроку, полегшує працю педагога.

середа, 23 жовтня 2024 р.

Гімназисти взяли участь в інтерактивних практиках на базі експериментальної школи МАН з хімії і біології.

Впродовж 3 днів - з 20 по 23 жовтня - учні Заліщицької гімназії отримали нагоду попрацювати на базі нашого навчального закладу з провідними науковцями лабораторії експериментальних досліджень Малої академії Наук України, набути нових навичок в експериментальних дослідженнях з хімії, біології та екології. Зокрема, юні хіміки ознайомились з основами біотехнологій - технікою методу газометрії; за виходом продукту реакції та середньою швидкістю процесу склали рейтинг реагентів для дріжджового бродіння глюкози, цукру, меду, фруктових соків. У STEM-лабораторії біологи досліджували зелені, жовті, оранжеві пігменти листків дерев; експериментували з кислотною та водневою витяжками золи; робили біопластик з кукурудзяного і картопляного крохмалю. Враження від занять неймовірно захоплюючі, однозначно пізнавальні. 

      А ще, кабінет хімії поповнився новим обладнанням (передано для користування впродовж цього навчального року великий перелік різноманітних приладів), частиною реактивів та посудом. Отож і на уроках хімії ми отримаємо кращу можливість для навчальної і пізнавальної діяльності гімназистів.